medytacja: koncentracja na oddechu

1 minuta koncentracji na oddechu

Prostą, łatwą w wykonaniu, a jednocześnie uczącą medytacji, jest technika 1-minutowej koncentracji na oddechu. Można ją wykonywać praktycznie wszędzie i praktycznie w każdej sytuacji. Ta technika pozwala wyciszyć umysł, odnaleźć spokój, stonować podrażniony układ nerwowy. Pozwala wejść w siebie i szybko się zregenerować.

Wykonanie

Medytacja: 1 minuta koncentracji na oddechu

Poproś kogoś bliskiego, by odmierzał dla siebie 60 sekund i dał Ci znać, kiedy ten czas minie. Ewentualnie ustaw sobie minutnik. Zadbaj o to, by dźwięk sygnalizujący upływ 60 sekund był cichy i spokojny.

Usiądź, stań, lub połóż się. Przez kilka chwil zadbaj o swoją wygodę: rozluźnienie barków, żuchwy, dłoni. Rozluźnij gałki oczne i zamknij powieki.

Skieruj uwagę na oddech. Nie modyfikuj go, nie zmieniaj. Obserwuj jego drogę: od miejsca gdzie powietrze wnika do ciała, do miejsca, gdzie wdech się kończy. Obserwuj wydechy. Dostrzeż, jak ciało zachowuje się w czasie poszczególnych faz oddechu. Nie staraj się tego oceniać, nie staraj się nadawać temu nazwy. Obserwuj to swoim wewnętrznym wzrokiem.

Gdy minie 1 minuta. Powoli unieść powieki. Pozostaw wzrok rozmyty, niech oczy nie łapią od razu ostrości. Daj sobie chwilkę czasu na to, by przyzwyczaić się do światła, do patrzenia.

Staraj się ćwiczyć tą krótką koncentrację oddechu. Możesz ją wykonywać w miarę odczuwania takiej potrzeby. Ewentualnie – wyznacz sobie stałą porę do jej wykonywania, np. przed snem i wykonuj ją codziennie.