Drugie pytanie: dlaczego, w mojej opinii, warto inwestować w buty minimalistyczne?
Kupiłam sobie swojego czasu trampki. Ot, nic specjalnego. Takie trampki, które znasz z czasów szkoły, które kupisz na każdym stoisku z butami. Trampki. Po prostu trampki.
Trochę cisnęły mi śródstopie, ale były ładne, więc pomyślałam: „Co tam! dam radę”.
A potem przyszło coś dziwnego.
Nie mogłam jeść. A dokładniej gryźć bez bólu. Każde zaciśnięcie zębów wywoływało ból po lewej stronie twarz, ból promieniował w kierunku żuchwy i szczęki. Lewa strona.
Dziura w zębie, zapalenie ucha, a może to zatoki?
A jednak moje myślenie od razu powędrowało w stronę… stóp. I tego, że im ostatnio nieco ciaśniej.
Jak połączyłam niewygodne ułożenie palców w bucie z żuchwą? Jak to jak? Powięziowo.
Jest taka zasada: nie szukaj przyczyn bólu, w miejscu w którym się on pojawia. (oczywiście o ile nie jest to rana cięta, a uszkodzenie oczywiste).
Głuche bóle, które do nas przychodzą mogą mieć bardzo (na pozór) odległe od siebie przyczyny.
Tak jak żuchwa i stopa.
No i co było dalej? Ciasne buty odstawiłam, wróciłam do butów minimalistycznych z szerokimi noskami. Stopa poczuła się lepiej, palce stóp przestały mieć ciasno, a ból żuchwy zniknął, i znowu mogłam gryźć jedzonko w spokoju.
To nie jasnowidztwo. To opisane połączenie mięśniowo-powięziowe.
A co to za połączenie?
Głębokie!
Taśma głęboka przednia
Do rozważenia jest tu przebieg taśmy głębokiej przedniej, do której należy m.in. zginacz długi palucha, a na drugim końcu – mięsień żwacz.
Ciasnota w bucie prawdopodobnie wywoływała napięcie w obrębie stopy (nieustanne – akurat ciasne buty nosiłam w czasie rowerowych wielogodzinnych wycieczek). Ciasne buty na pewno też zdestabilizowały ciało. Ciało sobie z tym faktem poradziło, ale jak widać kosztem – skoro pojawił się ból – akurat w żwaczu. Patrząc na połączenia mięśniowo – powięziowe pomysł, że za ciasne buty wywołują problem z żuciem był trafny. Wyeliminowanie butów przyniosło rezultat.
I tak – buty minimalistyczne są zbawienne dla dobrostanu naszych nie tylko stópek, ale i całego ciała. Mają nie tylko szerokie, odpowiednie dla kształtu stóp nosy, ale są też i miękkie, co bardzo uaktywnia stopę. Ich minus to… cena.
Jeżeli trudna kupić takie buty, to i wśród tych „zwykłych” można znaleźć takie, które przynajmniej maja szerokie noski (ja szukam frazy buty ortopedyczne na szeroką stopę). Latem warto nosić japonki. A najlepiej o ile się da to chodzić bez butów i bez skarpetek (skarpetki też cisną stópki).
A na koniec powiem, ze stópki warto rozciągać i masować. Szybką instrukcję w tym temacie znajdziesz w moim filmie.
https://youtube.com/shorts/SySF5CxPkCU?si=mEeUVXRl31PvrZzk
Stópki dla zdrowia dobrze lubią być bose. A jak bose są na macie, to takiej co dobrze izoluje od podłoża i zapewnia antypoślizgowość (i tu odsyłam do szerokiego wyboru mat na stronie https://yogabazar.pl/ – właśnie testuję 3 maty marki sayoga dostępne na YogaBazar).
…..
Terapia jogą: jeśli szukasz holistycznego wsparcia dla Twojego ciała, szukasz terapii jogą, pracy z powięzią, i chcesz się nauczyć jak z nią pracować: zapraszam na indywidualne lekcje i konsultacje. Pisz: ola.uruszczak@gmail.com
#Terapiajogą #Jogapowieziowa #jogakraków