Jak rozluźnić oczy

Joga: rozluźnij oczy i uwolnij ciało od napięcia. Jak rozluźnić oczy?

Wzrok to nasz intensywny zmysł. Bardzo aktywny, niezwykle podatny na bodźce. Czujny. Nasze czujne oczy z niezwykłą szybkością reagują na nawet bardzo subtelne bodźce. Są wrażliwe. I niezwykle często napięte i przemęczone.

Nasze oczy potrafią być bardzo napięte. Szczególnie niekorzystnie działa na nie praca przed ekranem komputera. Specyfika pracy przed komputerem sprawia, że nasze oczy nie tylko są napięte, ale też rzadziej mrugają, nie błądząc, tak jak w rzeczywistości, słabo zmieniają ostrość widzenia. W efekcie mamy do czynienia z gałkami ocznymi, które przez dłuższy czas pozostają nieruchome i zawieszone wpatrując się w jeden punkt. To niekorzystne, bo sprzyja powstawaniu wadom wzroku. To również niekorzystne ze względu na wpływ na całe ciało.

Napięcie gałek ocznych może przenosić się na napięcie pleców i całego ciała. Niektóre bóle głowy mogą być spowodowane właśnie napięciem gałek ocznych.

Łatwo sprawdzić i poczuć połączenie gałek z innymi mięśniami. Wykonaj test – połóż dłoń na tyle czaszki u podstawy potylicy u szczytu szyi. Zamknij oczy i porusz gałkami ocznymi w lewo i prawo. Powinieneś poczuć zmiany napięcia pod Twoją dłonią. Tak – gałki oczne nie ruszają się tylko dla siebie. One faktycznie realnie wpływają na napięcie i ruch ciała.

Kiedy męczymy oczy, nie dbając o ich rozluźnienie, nasze ciało napina się i ciężko mu się rozluźnić.

Jak rozluźnić oczy? Co możemy zrobić?

Zwróć uwagę na swoją rzeczywistość. Zaobserwuj, czy dbasz o to, aby Twoje widzenie było komfortowe. Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko pracy – miejsce w którym wielu z nas spędza po kilka godzin. Jeżeli pracujesz np. przed komputerem zadbaj o to, by to miejsce było jak najbardziej przyjazne dla Twoich oczu (jasność monitora, wysokość na której trzymany jest ekran, itp.). Warto w pobliżu komputera mieć zielony kwiatek i spoglądać na niego od czasu do czasu – to rozluźnia oczy.

Jak rozluźnić oczy? Proste sposoby relaksacji wzroku

  1. Regularne rozluźnienie oczu

    Warto do swojej codzienności wprowadzić regularne rozluźnianie oczu. Zamknij oczy, skieruj na nie swoją uwagę i wycofaj. Miej wrażenie, że Twoje gałki oczne zapadają się w głąb oczodołów. Jeżeli nie jesteś pewna, czy faktycznie rozluźniłaś oczy możesz najpierw mocno ścisnąć powieki a potem puścić. Puść oczy. Nie trzymaj ich. Niech faktycznie się rozluźnią. Na początek wykonuj to przez kilkanaście sekund, tak abyś nie poczuła znużenia. Stopniowo możesz wydłużać czas rozluźniania.

  2. Zasłanianie oczu

    Skrzyżuj dłonie na zamkniętych powiekach, tak aby uniemożliwić do nich dostęp światła. Dłonie powinny być ułożone swobodnie – niech nie utrudniają oddychania i nie powodują dyskomfortu. Doświadczysz obserwacji czerni. Dla wzmocnienia wizualizacji czerni, możesz wyobrażać sobie kolejno przesuwające się czarne litery alfabetu lub czarne przedmioty

  3. Proste ćwiczenia oczu.

    Przyznam, że nigdy nie miałam cierpliwości do ćwiczenia samych gałek ocznych. Niemniej – po kilkuletniej regularnej praktyce jogi, zauważyłam wyraźną poprawę jakości i ostrości widzenia. Z jednej strony – dbam, by ćwiczyć z rozluźnionymi oczami. Z drugiej – uważam, że niezwykle dużo dają skręty ciała. W pozycjach, w których się skręcam (np. w siadach) zawsze skręcam też oczy i wzrok. To proste ćwiczenie, kiedy moje rozluźnione gałki oczne skręcam na kilka oddechów to jednocześnie najprostsze ćwiczenie wzroku. I już tyle wystarczy, by zauważyć różnicę.