Jak szybko się odstresować

Są momenty, kiedy doświadczasz trudnych i stresujących sytuacji. Co zrobić, aby nie stracić równowagi i wewnętrznego spokoju? Jak szybko się odstresować?

Stres potrafi sparaliżować. Był czas kiedy doświadczałam sytuacji, gdy moje ciało się spinało, barki twardniały, nogi miękły, a serce biło jak szalone. Byłam zestresowana. W sytuacji stresującej kroczymy po cienkiej linii, która rozgranicza pozytywną mobilizację wynikającą ze stresu, od jego paraliżującego efektu. Tak paraliżującego, że nie można nic. Nic zrobić, nic powiedzieć, nawet oddychać. Przy tak dużym stresie, jedyne co pozostaje, to poddanie się emocjom. Rodzi się pytanie, co zrobić, aby opanować stres w jego negatywnym znaczeniu i wykorzystać jego mobilizację, a tym samym najzwyczajniej w świecie móc działać adekwatnie do sytuacji.

Szybko i doraźnie uspokój swój oddech, i układ nerwowy. Przekuj paraliżujący stres na mobilizację do działania.

Jest to technika, którą szczególnie polecam w sytuacji stresującej. Takiej, w której Twoje serce przyspiesza, miękną nogi, tracisz głos, stajesz się zdenerwowana. W realny sposób możesz łatwo i szybko się uspokoić, uspokoić serce i wrócić do równowagi.

Jak szybko się odstresować? Technika

Kiedy czujesz, że jest niedobrze: w Twoich uszach huczy, a serce kołata się w piersi – zrób długi wydech. Możesz wykonać go przez nos, przez usta jak Ci wygodnie. Powtórz kilkukrotnie (3 – 6 razy) wykonywanie długich wydechów. Przy ostatnich powtórzeniach zatrzymaj na moment oddech po wydechu. Na moment to znaczy na sekundę, dwie, nie więcej.

Stresująca sytuacja nie zniknie, nie rozwiążą się problemy, ale jeżeli tylko Ty odzyskasz panowanie nad sobą, o wiele prościej będzie pokonać zaistniałe przeszkody.

Jak szybko się odstresować? Modyfikacja

Do wydłużonych wydechów możesz dodać prostą afirmację. Kiedy wykonujesz wydech powtórz w myślach:

wydech”,

albo:

robię wydech”,

lub:

jestem świadoma, że robię wydech”.

To, które wybierzesz, zależy od Ciebie. Przy czym każde kolejne stwierdzenie jest dłuższe i pomoże w wydłużeniu wydechu. Możesz też za każdym wydechem powtórzyć kolejną afirmację:

  1. podczas wykonywaniu pierwszego wydechu powtórz w myślach: „wydech”

  2. podczas wykonywania drugiego wydechu powtórz w myślach „robię wydech”

  3. podczas wykonywania trzeciego wydechu powtórz w myślach: „jestem świadoma, że robię wydech”