jak zmienić splot palców

Już na pierwszych zajęciach jogi spotykamy się z poleceniem: zmiany splotu palców. Na pierwszych zajęciach u wielu osób wzbudza to konsternację. „O co chodzi?” widzę rysujące się pytanie na twarzach.

Jak zmienić splot palców?

Zmiana splotu placów polega na przesunięciu zaplecionych palców o jeden i zapleceniu ich w taki, wydawałoby się, niewygodny, nienaturalny dla nas sposób. Jeżeli zapleciemy dłonie tak jak zwykle i spojrzymy na nasz splot to (przyjmijmy) widzimy, że nasz prawy mały palec jest na samym dole, a lewy palec wskazujący u góry. Zmieniając splot to nasz lewy mały palec będzie na samy dole, a nasz prawy palec wskazujący u samej góry. To jest tak jak zmienić skrzyżowanie nóg, czy odwrotnie zapleść ręce na klatce piersiowej.

Zmiana splotu palców: po co to robić?

Wydawałoby się jest to błaha rzecz. Po co zadawać sobie trud i zmieniać splot palców.

  1. Świadomość ciała

Joga uczy nas pracy ciałem, budzi w nas śwadomość ciała. Na co dzień szereg czynności wykonujemy automatycznie, bez angażowania naszej uwagi, czy przesadnej koncentracji. Szereg rzeczy wykonujemy też w jeden określony wygodny sposób. Owy splot palców jest tego przykładem. Zaplatamy palce i już. Nie zastanawiamy się, który palec jest u góry, a który u dołu. Tymczasem zmiana splotu palców wywołuje w nas dziwne uczucia. Ten splot jest jakby niewygodny, mniej przyjazny, nieoczywisty. Budzi się w nas ciekawość, a jednocześnie z naszego ciała płyną nowe odczucia. Pojawia się świadomość możliwości zmiany splotu palców.

Zmiana splotu sprzyja utrzymywania naszego umysłu skoncentrowanego na tu i teraz. Pomaga nam w uważności. Jedno polecenie, ale ile kryje się za nim treści!

  1. Poszukiwanie zrównoważonej pracy

W czasie praktyki jogi dbamy o zrównoważoną pracę: zarówno prawej jak i lewej strony ciała. Wykonujemy tyle samo powtórzeń na prawo i lewo, jeżeli trwamy w asymetrycznych pozycjach – staramy się wykonać je przez tyle samo oddechów. Splatamy i krzyżujemy nogi w obu wariantach. To samo dotyczy splotu palców. Nasza praktyka jest równoważna na obie strony. Jednocześnie dbamy o zachowanie symetrii. Przy zaplataniu palców dłoni, pamiętajcie by zmienić splot palców.

Trzymajcie się ciepło!

Ola Uruszczak

Siła Spokój Harmonia