2020 r. będzie prawdopodobnie wspominany jako „Ten rok”, „Rok w którym świat stanął”, albo po prostu „Rok z kwarantanną”. Czas niezwykły. Jedna decyzja rządzących państwami, i nasze codzienne życie całkowicie się odmieniło. Niektórzy nazwą ten czas kryzysem, inni dostrzegą w nim szansę. Dla każdej osoby, będzie to jednak czas niełatwy: pełen niepewności, lęku o zdrowie swoje i najbliższych, strachu o to, jak będzie wyglądać przyszłość.
Jak radzić sobie w takim czasie?
O tym, jaki wymiar jogiczny może zyskać czas odosobnienia pisałam w moim tekście: „Kwarantanna i joga”, wskazując w nim, w jaki sposób wykorzystać czas kwarantanny na jogicznej ścieżce. W mojej cotygodniowej transmisji #kawanamacie ep. 49 zwracałam uwagę, w jaki sposób kultywowanie właściwości serca może pomóc w pracy z trudnymi emocjami, a takich doświadczamy na kwarantannie – przymusowym odosobnieniu. Serdecznie polecam przeczytać post i posłuchać transmisji, bo zamieściłam tam sporo wartych uwagi informacji.
Medytacyjne ugruntowanie
Uczucie lęku, niepokoju, strach o to, co będzie jutro, niepewność, jak będzie wyglądać życie za tydzień, za miesiąc, za dwa, to uczucia w pełni na miejscu w takiej sytuacji jak pandemia i kwarantanna. Wszak to zrozumiałe, że z naszego serca wypływa troska, że czujemy się niepewnie niemal na nowo budując naszą rzeczywistość, że nie czujemy się najlepiej słysząc nakaz pozostawania w domach. Nawet jeśli ten nakaz ma nas chronić, to jednak przymus i ograniczenie wolności nigdy nie są dobrze odbierane. Zawsze podkreślam, że nasze działania powinny świadczyć o odpowiedzialności, którą bierzemy za nasze czyny. Stąd – jeśli teraz mierzymy się z trudnymi uczuciami, to i nad nimi warto się pochylić. Po pierwsze doświadczając ich z uważnością. Po drugie – dbając o siebie. Jak?
Uziemiająca praktyka z uwagą skierowaną na Twoje serce
Jest wiele sposobów na to, by pracować nad powyższym. Jednym ze sposobów jest praca nad uziemieniem. To sięgniecie do żywiołu ziemi uspokaja, stabilizuje, wycisza chaos, którego możemy teraz doświadczać. Drugim – poczucie wdzięczności. A prawdziwym medytacyjna bomba to uważnościowa praktyka uziemiająca połączona z praktyka wdzięczności, czyli Świadomość pulsowania. Nauczyłam się jej od mojego nauczyciela medytacji, duchowego przewodnika oraz przyjaciela: Macieja Wieloboba.
Praktyka Świadomości pulsowania, zachęca nas do tego by wczuć się w rytm bicia serca – jeden z najważniejszych rytmów naszego ciała. Wykonujemy ją leżąc na ziemi na płasko, co samo w sobie bardzo uziemia. Wyczucie najpierw pod dłonią bijącego rytmu serca, a potem usłyszenie go wewnętrznym głosem działa niezwykle kojąco, stabilizująco, wyciszająco. Świadomość pulsowania serca, rytmu, który towarzyszy nam nieustannie ma wymiar niezwykle uziemiający. Na kolejnych etapach tej praktyki słuchamy rytmu bijącego serca obecnego w całym naszym ciele, a na następnym w otaczającym nas świecie.
Praktykę dopełnia wyrażenie wdzięczności. Wdzięczność jest właściwością serca połączoną z żywiołem ziemi. Wyrażenie wdzięczności, podziękowanie, wypowiedzenie magicznego słowa: „dziękuję” jest tym co nas uziemia. Na koniec tej praktyki dziękujemy – za małe rzeczy, których doświadczamy, doświadczyliśmy, które często mijają niezauważone, a jednak warte, by za nie podziękować.
Mantrą, w której zawiera się wdzięczność, jest suficka mantra: „Ja szakur”. Jeśli chcemy pracować z mantrą, to na końcu praktyki, wypowiadamy w myślach mantrę: „Ja szakur”, skupiamy się na niej, i otwieramy na doświadczenie wdzięczności.
Praktykę „Świadomości pulsowania” możesz wykonać na koniec dnia, albo na zakończenie praktyki jogi. A dla ułatwienia: całą praktykę nagrałam. Jest dostępna na Soud Cloud oraz na moim kanale YouTube.
Z ogromną miłością,
Ola Uruszczak – Twoje jogowsparcie
———————————————————————————————————————————-
Jeśli podoba Ci się ten wpis. Znasz osoby, które też potrzebują takich i podobnych wskazówek w swoim życiu i codzienności – u d o s t ę p n i j, proszę, ten post dalej. Będę wdzięczna za Twoje polecenie i będzie to dla mnie informacja zwrotna, że to, co robię służy innym i jest potrzebne. Że jest potrzebne T o b i e.
▶️▶️▶️Jeśli szukasz praktycznych informacji o jodze, medytacji, transformacji w kierunku harmonii i spokoju – zapisz się na moje d e p e s z e. Wysyłam w nich praktyczne informacje i materiały, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Link:
▶️▶️▶️ https://mailchi.mp/f6bbd69539d2/ola-uruszczak-newsletter
▶️▶️▶️Jeśli chcesz pogłębić swoją praktykę jogi, szukasz nauczyciela, który wesprze Cię w tej pracy – zapraszam Cię do rozmowy i do spotkania: w Krakowie, na moich warsztatach wyjazdowych lub on-line.