joga: wskazówki dla początkujących

Joga: wskazówki dla początkujących

Ścieżka jogi jest niesamowita. A przynajmniej taka jest dla mnie: otwarła przede mną szereg drzwi, zapoczątkowała zmiany, wzmocniła i uzdrowiła ciało, uspokoiła umysł. Do mnie – nauczycielki jogi czasem kierujecie prośby: o wskazówki – jak praktykować, jak robić to regularnie. Oto kilka moich wskazówek dla osób początkujących.

 

Joga: wskazówki dla początkujących

1. Bądź dla siebie łagodny

 

„Łagodność jest największym zaawansowaniem”

 

Wbrew pozorom bycie łagodnym dla siebie (ale nie pobłażliwym) to rzecz trudna. Niemniej bardzo ważna. Być może chodzisz już na zajęcia jogi i czasem nachodzi Cię ambicja: aby skłonić się mocniej, aby podnieść nogę wyżej, aby zrobić to czy tamto… Ambicję schowaj do kieszeni. Daj sobie luz. Rozluźnij się i tak rozluźniony wchodź w pozycję. Obserwuj. Jeżeli pojawiają się ograniczenia. Zaakceptuj je. Bez tej akceptacji nie ruszysz dalej. Do pozycji wchodź na mniej niż możesz – niech to będzie 30 % Twojego zakresu, 40 % – i w tych mniejszych zakresach szukaj pracy bez napięcia, bez bólu, bez dyskomfortu. Z doświadczenia powiem, że właśnie gdy praktykujemy łagodnie, nasze ciało zwiększa swoje zakresy i możliwości.

Nie porównuj się z innymi. Każdy przeszedł swoją drogę. Każdy ma inne ciało: inną elastyczność, inne możliwości i ograniczenia. Każdy też ma za sobą inną ścieżkę. Są osoby praktykujące kilkanaście lat. Są osoby, Których aktywność fizyczna skończyła się na zajęciach wf kilka lat wcześniej i dopiero wracają do ruchu. Dopiero zaczynają praktykować na macie. Porównywanie tylko wprowadza frustrację. Joga to nie żaden konkurs. To Twoja praktyka.

2. Znajdź nauczyciela

Doświadczony nauczyciel dostosuje praktykę do Ciebie, Twoich możliwości i oczekiwań. Poprowadzi Cię. Da Ci odpowiednie wskazówki. Dobrze, by była to osoba, z którą dobrze Ci się współpracuje, z którą masz łatwy kontakt i możliwość rozmowy. Jeśli chodzisz na zajęcia zorganizowane masz kontakt z nauczycielem i to z nim na bieżąco możesz rozmawiać. Jeśli praktykujesz sam w domu, i będziesz robić to regularnie – dobrze, abyś przynajmniej co pewien czas konsultował praktykę z nauczycielem, np. na warsztatach. Na pewnym etapie praktyki zwykle pojawiają się wątpliwości i pytania. I dobrze jest móc je skonsultować, rozwiać i wyjaśnić.
Możesz korzystać np. z książki i ze wskazówek jej autora. I jeśli ta osoba żyje, na pewno będziesz mógł do niej napisać, gdy najdą Cię pytania co do praktyki.

Joga: wskazówki dla początkujących

3. Joga to własna praktyka

Nikt nie wykona za Ciebie tej pracy, którą Ty możesz wykonać na macie. Jeśli chodzisz na zajęcia zorganizowane – raz, dwa razy w tygodniu to świetnie. Dodaj do tego jeszcze własną praktykę domową. Niech to będzie codzienne 5, 10 czy 15 minut praktyki, w której poruszasz się, wykonasz spokojne sekwencje, vinyasy, kilka asan. To pozwoli utrzymać regularność w Twojej praktyce, a dodatkowo przygotuje Twoje ciało do Nieco dłuższych zajęć zorganizowanych.
Być może nie wiesz, nie masz pewności jak ułożyć praktykę własną. Poproś o pomoc nauczyciela. Zapytaj o wskazówki. Wystarczy, aby było to kilka krótkich sekwencji. Możesz też skontaktować się ze mną – poszukamy czegoś dla Ciebie.
Zajęcia zorganizowane są super, niemniej – to Ty pracujesz na macie i własna praktyka ma w tym względzie ogromne znaczenie. Pomaga budować wewnętrzną siłę i moc, która wbrew podszeptom niekiedy rozleniwionego umysłu, to właśnie ta wewnętrzna siła popchnie Cię do praktyki. I co najważniejsze – nasze ciało kocha regularną praktykę. Kocha ruch i będzie za to bardzo wdzięczne!

 

Trzymajcie się ciepło!

Ola Uruszczak

Siła Spokój Harmonia