„Zredukuj wagę dzięki medytacji”

Wiele osób, szczególnie kobiety, dążą do ideału piękna. Odchudzanie, zrzucanie zbędnych kilogramów, osiąganie wymarzonej sylwetki – dla wielu z nas jest to sprawa priorytetowa. Wraz z osiągnięciem określonych kształtów oczekujemy nadejścia szczęścia i spełnienia. Jednak często okazuje się, że na drodze do naszej wymarzonej sylwetki stoi przeszkoda. Jaka?

"Zredukuj wagę dzięki medytacji" - pozycja warta uwagi
„Zredukuj wagę dzięki medytacji” – pozycja warta uwagi

 

O tym właśnie pisze autorka Tiffany Cruikshank w swojej książce „Zredukuj wagę dzięki medytacji” 3 – tygodniowy program redukujący metabolizm.”

Tiffany Cruikshank – jak dowiadujemy się z krótkiej notki o autorce – to nauczycielka jogi, międzynarodowa ekspertka medycyny orientalnej i licencjonowana akupunkturzystka. Jak czytamy, udało jej się już wyleczyć ponad 25 tysięcy pacjentów z całego świata. Założyła również społeczność Yoga Medicine.

„Wszyscy mamy kłopoty z uznaniem swojej wartości, część tych wątpliwości będzie nam towarzyszyła już do końca życia. Ale przez ostatnie dwie dekady praktykowania jogi i medytacji zrozumiałam, że możemy stworzyć nową relację z ciałem i ze sobą.”

 

„Zredukuj wagę dzięki medytacji” – pozycja warta uwagi

Książka”Zredukuj wagę dzięki medytacji”, wg mnie, jest warta uwagi zarówno przez osoby chcące wesprzeć się w odchudzaniu, jak i przez tych, którzy wcale nie odchudzają się, ale np. budują wewnętrzny spokój i harmonię. Książka ta skierowana jest do kobiet.

Kiedy zobaczyłam okładkę „Zredukuj wagę dzięki medytacji” – pomyślałam, że brakowało mi do tej pory takiej książki. Piszę to jako nauczyciel jogi i medytacji, ale też osoba która na co dzień zachęca innych do świadomego i pełnego relaksu. Widzę, jak wiele osób podąża za przeróżnymi dietami, intensywnie ćwiczy, i niestety dla niektórych, nie wszystkim udaje się osiągnąć to, co sobie założyli. Bo właśnie brakowało im „tego czegoś”. Tego, o czym pisze Tiffany Cruikshank – odpowiedniego nastawienia naszego umysłu na zmianę. Nastawienia umysłu na trwałą zmianę.

„Zredukuj wagę dzięki medytacji” to książka, która z jednej strony tłumaczy, jak w procesie zmiany swojego wyglądu pomaga medytacja i odpowiednie nastawienie umysłu. Tłumaczy czym jest medytacja i jak się do niejzabrać. Ponadto zawiera bardzo ciekawy kompleksowy 21-dniowy program redukcji wagi. Faktycznie jest to cały program, zawierający zarówno dokładne instrukcje jak medytować, ale też i zadania do wykonania na określony dzień.
„Zredukuj wagę dzięki medytacji” to bardzo bogata w treści książka.

„Jeśli zaczniesz rozluźniać uchwyt swojej negatywnej samooceny i otwierać się na myśl, że jesteś wartościową osobą, która zasługuje na pełnię zdrowia i szczęścia, pozwolisz pokierować się magicznej samospełniającej się przepowiedni w stronę wyborów, które stworzą twój nowy, zdrowszy obraz samej siebie.”

 

„Zredukuj wagę dzięki medytacji” – dla kogo?

Książka ta dedykowana jest kobietom. Przyznam, że trudno mi powiedzieć, jak czułby się mężczyzna z niej korzystający. Ja natomiast jako przedstawiciel grupy, do której książka jest dedykowana, czytając, miałam wrażenie, że książka jest kierowana do mnie.

Książka „Zredukuj wagę dzięki medytacji” składa się z trzech dużych części. Pierwsza – to część teoretyczna, druga to właściwy program codziennej praktyki, a trzecia to zestaw dodatkowych narzędzi, które mogą pomóc w redukcji wagi.

Część I. Co nas obciąża?

W tej części autorka tłumaczy dokładnie czym jest medytacja i czym nie jest. Faktycznie – wokół medytacji narosło wiele mitów, które – i mówię to z własnej perspektywy – często trzeba rozwiewać i wyjaśniać. Nie inaczej czyni autorka. Wyjaśnia czym jest medytacja i w jaki sposób faktycznie pomaga ona w zmianie nawyków – czyli właśnie tym, co często warunkuje porażkę na drodze do idealnej sylwetki. W dalszej części dowiemy się jak medytacja wpływa na częste problemy przy odchudzaniu: efekt jo-jo, objadanie się czy m.in. kwestię wzmocnienia silnej woli. Co ciekawe autorka często powołuje się na publikacje naukowe uwiarygadniając swój przekaz.

„Narzucanie zewnętrznego rygoru zagłusza indywidualną elastyczność, uniemożliwia nauczenie się od nowa zdrowych nawyków i całkowicie ignoruje intensywność łaknienia, jaką odczuwają osoby z zespołem napadowego objadania się. Z kolei medytacja, pomagając odnowić kontakt z sygnałami głodu i sytości płynącymi z ciała, reguluje nawyki żywieniowe, a także łagodzi stany lękowe i depresyjne, co razem przyczynia się do znormalizowania masy ciała.”

 

 

Część II. Twój 3-tygodniowy program

To niewątpliwie bardzo ważna część książki i myślę – główna część dla której ta pozycja jest wybierana. Program ten krok po kroku, niemal za rękę prowadzi przez początkową naukę medytacji. Autorka tłumaczy dokładnie jak przygotować się do medytacji, w jakim miejscu i czasie medytować. Początkowe sesje medytacji trwają zaledwie 3 minuty. Stopniowo – z każdym dniem są wydłużane. Jak już wspomniałam program zawiera nie tylko medytacje, ale i propozycje tematów do refleksji na dany dzień i prowadzenia dziennika. Tak – faktycznie program redukcji wagi ma przynieść zmianę: zmianę w postrzeganiu wielu rzeczy, w postrzeganiu siebie, swojego ciała, zmiany w myśleniu, codziennych nawykach i podbudowaniu własnej wartości. Program ten niewątpliwie uczy uważności, pomaga przywrócić zdolność dostrzegania rzeczywistości taką jaka jest, zwraca uwagę jak oduczyć się automatyzmu – czyli tego, co często odbiera nam czas i najzwyczajniejszą radość.
Na koniec tej części autorka podpowiada, co zrobić po zakończeniu programu. Jak działać dalej, jak medytować i jak podtrzymać siebie w zmianie, która nastąpiła.

 

Część III. Zestaw narzędzi

Ostatnia część „Zredukuj wagę dzięki medytacji” to niejako dopełnienie części II. Autorka podpowiada jak dobrać odpowiednią dietę dla siebie – przy czym nie podaje gotowych diet, a jedynie ogólne zasady. Wskazuje też również na ważną rolę ćwiczeń fizycznych na drodze do redukcji wagi i wymienia jakie asany (pozycje jogi) można wykonywać dla podtrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Podsumowując

„Zredukuj wagę dzięki medytacji”

Polecam tę książkę kobietom, które faktycznie szukają pomocy na drodze do zmiany nawyków. Oczywiście – nic nie przychodzi samo i program zawarty w książce wymaga od czytelnika systematyczności. Myślę jednak, że jest dobrze napisany i w jasny sposób prowadzi na drodze do zmian. Jak wspomniałam, książka będzie pomocna nie tylko dla osób chcących zredukować wagę, ale też i dla tych, którzy chcą rozpocząć medytację i zmienić swój sposób postrzegania siebie i otaczającego świata.

Książkę wydało wydawnictwo Samo Sedno w miękkiej oprawie