W naszym kręgu kulturowym o medytacji mówi się niekiedy w sposób nawiedzony. Tymczasem medytacja to szereg bardzo konkretnych technik, które pomagają w uwolnieniu się od cierpienia. Każdy z nas w mniejszy lub większy, silnie lub subtelnie cierpi: to na poziomie fizycznym czy psychicznym. Poprzez ćwiczenie medytacji, praktykowanie technik medytacyjnych stopniowo uwalniamy się od cierpienia.Medytacja to praktyki, które wychodzą od skupienia, koncentracji i ćwiczeń uważności.

Ćwicząc się w technikach medytacyjnych doświadczamy relaksu, ćwiczymy się w uważności, pozwalamy sobie przeżywać to, co w nas trudne i uwalniać to wszystko, co głęboko zapisane i potrzebuje uwolnienia.

Codziennie medytując: relaksuję się, a mój umysł jest spokojny. Uczę się zwracać uwagę na to, co wypełnia moją codzienność, przez co doświadczam więcej, a moje życie staje się bogatsze. Mam jasność myśli i potrafię radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach.

Osobiście – czuję się mocna i pewna.

Medytacja nie jest odlotem. Nie jest odrywaniem się od rzeczywistości i wchodzeniu w jakiś euforyczny stan. Medytując wcale nie trzeba zaplatać nóg do kwiatu lotosu i ukądać dłoni w określony sposób. Nie trzeba zapalać kadzideł i robić je o wschodzie słońca.
Medytując pozwalasz sobie dotrzeć do spokojnej normalności. I tak jak na co dzień w życiu – działamy, i poprzez nasze czyny kreujemy rzeczywistość – i to jest nasze życie zewnętrzne. Tak dla równowagi – potrzebujemy spoczynku w naszym życiu wewnętrznym. Bez tego spoczynku – relaksu – nasz umysł staje się nieujarzmiony, poddajemy się jego (często nieprawdziwym podszeptom), dajemy się porwać emocjom, a niejednokrotnie niepohamowanym popędom. Medytacja to praktyka w naszym życiu wewnętrznym.

Pozwolę sobie przytoczyć Inayata Khan, wybitnego mistyka Indii:

W wielu tradycjach znajdujemy ślady praktyki medytacyjnej, jednak nikt nie potrafi ująć słowami dlaczego ludzie medytują i czego doświadczają w medytacji. By uczynić to bardziej namacalnym, pozwolę sobie powiedzieć, że życie moglibyśmy podzielić na dwie części: życie zewnętrzne i życie wewnętrzne. (…) Aby jeszcze to uprościć można określić jeszcze podział (…) na dwie kategorie. Jedna jest związana z działaniem, druga ze spoczynkiem. Tak jak działanie jest potrzebne w życiu, tak spoczynek jest niezbędny, czasem nawet bardziej niż działanie. Wszelkie choroby układu nerwowego czy zaburzenia umysłowe biorą się właśnie z braku spoczynku. Ta jakość życia, która jest eksplorowana przez medytację, to świat spoczynku. Tak jak poprzez różnego rodzaju aktywność możemy zgromadzić określone doświadczenie, wiedzę, umiejętności, tak przez spoczynek również nabywamy określoną siłę, iluminację czy spokój. (…)
Pierwszym krokiem na ścieżce medytacji jest koncentracja. Oznacza zdolność do ukierunkowywania umysłu (…). Gdy pójdziemy dalej tę samą ścieżką odkryjemy medytację, która oznacza utrzymywanie tej samej myśli. (…) Gdy pójdziemy jeszcze dalej dotrzemy do [samadhi], doświadczenia, które powstaje przez doskonałą kontrolę umysłu i poprzez wznoszenie się ponad działanie umysłu, doświadczenia, przez które zaczynamy dostrzegać wewnętrzną stronę życia.

 

Medytacja: kurs indywidualny
Jeśli chcesz poznać różne techniki medytacyjne – zapraszam Cię na kurs indywidualny.

zarówno dla osób które już medytowały, jak i nie miały kontaktu z medytacją
techniki medytacyjne nie są powiązane z żadną religią

Medytacja i relaksacja: oferta dla firm
Specjalna oferta dla firm, aby wspomóc pracowników w relaksowaniu się.
warsztaty w firmie lub wyjazdowe
na warsztatach uczę prostych technik radzenia sobie ze stresem, relaksu i wyciszenia się
warunki i cena do uzgodnienia

Medytacja: oferta dla kobiet przygotowujących się do porodu
Umiejętność wyciszenia się, panowania nad oddechem, skupienia się na odczuciach płynących z ciała – to elementy kluczowe w czasie naturalnego porodu. W wielu krajach kobiety w ciąży uczą się medytacji jeszcze przed porodem, aby już w czasie jego trwania: medytować. Medytacja zwiększa świadomość naszego ciała, pomaga lepiej radzić sobie z bólem porodowym i pomaga odnaleźć w sobie niesamowitą moc do porodu.
– Jeżeli jesteś zainteresowana nauką medytacji: napisz do mnie.