Recenzja - Duchowość na co dzień

Maciej Wielobób: „Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja

Recenzja – Duchowość na co dzień

We wrześniu tego roku, nakładem wydawnictwa Sensus ukazała się kolejna – bo już szósta – książka Macieja Wieloboba. Maciej Wielobób to jedne z najbardziej rozpoznawalnych nauczycieli jogi i medytacji w Polsce. „Duchowość na co dzień” – to jego najnowsze dzieło traktujące o medytacji i o mistycyzmie.

Można zadać sobie pytanie, co Maciek może nowego napisać w o medytacji. W końcu w jego dorobku jest już kilka książek na ten temat. A jednak! Mimo, że książka podobna to jednak inna, i czytelnicy na pewno nie będą zawiedzeni.

Książka Maćka to z jednej strony niezwykle ciekawa lektura. Autor ma wyjątkową łatwość w przekazywaniu nierzadko skomplikowanej wiedzy w przystępny i zrozumiały sposób. W wielu miejscach czytelnik przystaje i skłania się ku refleksji, bo mimo tego , że prosto – to jednak w takich wypadkach nie sposób nie odnosić się do własnych doświadczeń i przemyśleń.

Z drugiej strony „Duchowość na co dzień” to swoisty przewodnik. Przewodnik w drodze ku zmianom. Na okładce książki przytoczono myśl Hazrata Inayata Khana – wybitnego mistyka:

Rozwój duchowy to po prostu zmiana punktu widzenia”

Niewątpliwie wiele osób, które sięga po tę książkę czyni to z wewnętrznej potrzeby zmiany. Jak często mówi Maciej na swoich spotkaniach medytacyjnych: każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu doświadcza cierpienia. Chcąc uwolnić się od tego cierpienia, – poszukuje się życiowej drogi rozwoju duchownego. W tym ujęciu lektura ta jest niezwykłym przewodnikiem na drodze ku zmianom, rozwoju duchownemu, zmianom naszej moralności i etyki.

Książka bogata jest w ćwiczenia. Konkretne ćwiczenia do stosowania na co dzień: zarówno z zakresu pracy z oddechem, uważności i koncentracji, ale także w naszym podejściu do różnych życiowych sytuacji. Duchowy rozwój, wewnętrzna zmiana, jak mówi autor – to nie tylko praca w medytacji z zamkniętymi oczami, to również, a może przede wszystkim nasza zmiana w życiu codziennym – w relacjach z innymi, rodziną, znajomymi i nieznajomymi. Nie przez przypadek książka nosi tytuł: „Duchowość na co dzień”. Bo to właśnie ta codzienność najmocniej naznacza nasze życie.

Recenzja – Duchowość na co dzień

Aby zmiana, którą wprowadzamy stała się zmianą trwałą – potrzeba około 40 dni praktyki. Ostatnia część książki, to tzw. Praktyka 40 zasad. Zasady te to wskazówki dla naszej moralności i etyki. Wskazówki – aby przyjrzeć się sobie, swoim zachowaniom w określonych sytuacjach i powoli zmieniać. Jako, że każda zasada powinna być przewodnią przez okres 40 dni, a ich zastosowanie i ćwiczenie w życiu następować po sobie, to jak nietrudno wyliczyć – praktyka ta jest przewidziana na kilka lat.

Książkę to można czytać od deski do deski. Można też nieustannie wracać do wybranych fragmentów – czytać je i oddawać się refleksji. W miarę rozwoju duchowego – zmieniamy się, i też inaczej mogą przemówić do nas słowa autora.

Uważam , że jest to niezwykle cenna książka dla wszystkich tych, którzy podążają ścieżką duchową i mistyczną. Jak również dla tych, którzy tęsknią za zamianą w życiowych priorytetach i szukają powrotu do siebie.

Duchowość na co dzień” jest przepięknie wydana. Ma twardą okładkę – toteż nie zniszczy się w miarę jej wertowania i częstego czytania, jak również wygodną tasiemkę do zaznaczana miejsca, które będzie czytane.

Serdecznie polecam!